Zázrak jménem Houbová káva
Milí přátelé,
mnozí se mě ptáte na lahodný nápoj, který u mě v poradně dostáváte - na houbovou kávu ☺️
Houbová káva nese všechny benefity užívání čínských medicinálních hub a různých léčivých bylin. Jediné, co je třeba dodržet, je max. teplota vody, kterou zaléváte - a to ideálně mezi 70-80st. Můžete ji pít bez přidaného mléka, což ocení ti, co půstují, ale můžete si také dopřát do kávy mléko, smetanu či kondenzované mléko.. Pro ty, kteří sladí, a nechtějí si zkazit dobrý pocit ze zdravé kávy, mohu doporučit úžasný čekankový sirup, který je vhodný i pro diabetiky a pro ty ostatní přináší výhodu nízkých kalorií a zdravého přírodního slazení 🙂 a mnohé léčivé účinky do kávy přinese také med ❤️
Míchám si 2 druhy houbové kávy - jednu na den a jednu na večer/noc. V denní kávě nenajdete Reishi, kterou je dle TČM ideální brát večer; naopak ve večerní kávě nenajdete Cordyceps a Hericium, které jsou ideální pro dopolední hodiny. Zbytek hub se pohybuje někde mezi a je možné si je namíchat na ráno i na večer.
Dohromady tvoří jakousi základní houbovou 7.
Mou oblíbenkyní je Chaga, ta nesmí chybět nikde a dávám si jí více než ostatních hub - ale každý to máme jinak, proto platí pravidlo: experimentujte a dolaďte si podle své chuti 🙂
Čekanka a pampeliška - vždy tvoří základ; obě jsou významné léčivky, které používám i do Protokolu rakovinné léčby.
Kvůli chuti si dávám hodně skořice a ve večerní kávě více kakaa.
Skořice musí být Cejlonská (Madagaskar nebo Srí Lanka), neb jako jediná neobsahuje jed Kumarin, který zatěžuje naše játra a ledviny. Skořice reguluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje trávení, oběhovou soustavu, obsahuje antioxidanty, a příznivě působí na reprodukční systém a močovou soustavu. Na duševní rovině mi každé ráno a každá večer pomáhá vyčistit vše nepotřebné a dysfunkční a uvolnit místo pro nové… (to z ní mimochodem dělá lék č. 1 po potratu, kdy žena potřebuje vyčistit dělohu a uvolnit místo pro nový život).
Kakao je čistý zázrak, jinak se to vyjádřit nedá. Kromě toho, že obsahuje mnoho polyfenolů, minerálů, obsahuje také Theobromin, který je podobný kofeinu a stimuluje nervovou soustavu, naopak ale umí stimulovat ke zklidnění, takže funguje oběma směry. Ráno může stimulovat, na noc ukllidnit. Theobromin také snižuje cukr v krvi, snižuje krevní tlak, a podporuje dýchycí cesty.
Theobroma cacao nás dokáže spojit s kosmickým vědomím, s Duchem, pomáhá nám při duchovním růstu, posiluje duši, a proto jej používám při obřadech a rituálech. V praktickém pojetí by se dalo říci, že nám pomáhá vyrovnávat intenzitu prožitků duše a hlavně vnitřního dítěte, které konejší a dává prostor "dopéct se", ať jsme v jakémkoli věku..
Kozinec a Camu camu jsou silné antioxidanty, chuťově mám však raději Camu Camu, takže to převažuje, nicméně obě dodávají nápoji vit. C.
Ashwaganda je prastará velmi léčivá bylina, používaná tisíce let v Ayurvédské medicíně. Je to silný adaptogen, napomáhá udržovat homeostázu, a regulovat štítnou žlázu. Má významný účinek na hormonální systém - pomáhá při PMS a výrazně zmírňuje projevy přechodu. Snižuje kortizol, proto pomáhá při úzkostech, a je tedy vhodná jak na ráno, kdy dodá klid do nového dne, a na noc zase spolu s kakaovými boby uklidňuje mysl a pomáhá usnout.
Baobab je další výjimečný strom, o kterém bych mohla napsat desítky stran. Snižuje hladinu cukru v krvi, díky elektrolytům a vláknině výrazně podporuje trávení, a obsahuje také mnoho dalších prospěšných látek - vitamínů, minerálů, aminokyselin, antioxidantů, čímž se dostal do mého výběru surovin pro houbovou kávu 🙂
Lucuma je další přírodní zázrak; jedná se o Andské ovoce známé jako "zlato Inků" . Krásně voní a příjemně chutná po vanilce a javorovém sirupu, takže v houbové kávě spolu se skořicí vytváří harmonické duo. Zvolila jsem jí ale hlavně pro její schopnost stimulovat buněčný růst (podobně jako NAD), pro její příznivé působení na močové cesty, ledviny, zrak , a silný vliv na cévní a oběhový systém, čímž podporuje v dnešní době tolik namáhané srdce a mozek. Obsahuje také mnoho vitamínů a minerálů, z toho výrazné množství vit. B3, který podporuje produkci energie a udržuje správné fungování nervového systému. Obsahuje také velké množství vlákniny, takže spolu s Baobabem nám pomůže živit zdraví prospěšné střevní bakterie a podpoří peristaltiku střev.
Maca peruánská, další silně léčivá Andská bylina, nám spolu s Ashwagandou a Kakaem připraví nádherné ráno plné klidné energie 🙂 (ti, kteří by chtěli navýšit libido, jí mohou namíchat i do večerní kávy ☺️). Zvyšuje energii a zlepšuje paměť, příznivě reguluje hormonální soustavu, snižuje krevní tlak a pomáhá zvládat stres. Stejně jako Ashwaganda tak i Maca velmi pomáhá ženám s menopauzou - Maca pomáhá zmírňovat stavy způsobené úbytkem estrogenu, čili jak před tak i během menopauzy, a samozřejmě také pomáhá s příznaky PMS.
Pozn.
V poslední době mnozí zažívají symptomy tzv. mozkové mlhy a srdeční onemocnění. Ptáte se mě, zda-li houbová káva může také pomoci. Odpověď zní ano, s oběma stavy pomůže; nejen houby (které vydají na zcela samostatný článek) ale také Ashwaganda tento stav pomáhá léčit, neb obsahuje Cholin a mnoho dalších steroidních laktonů. A srdíčko nám pomůže opečovat Lucuma a Kakao
Zde tedy moje ověřené kombinace:
Káva na den:
- Čekanka
- Pampeliška
- Chaga
- Maitake
- Hericium
- Cordyceps
- Coriolus
- Maca
- Ashwaganda
- Kozinec
- Skořice
- Kakao
Káva na noc:
- Čekanka
- Pampeliška
- Ashwaganda
- Chaga
- Reishi
- Shiitake
- Camu camu
- Baoab
- Lucuma
- Skořice
- Kakao
Pozn. Do směsi si můžete namíchat jakékoli další byliny, které vás osloví, např. Mučenku, Anděliku, Ženšen, ad.
Já do směsi nepřidávám extrakty jako Kadidlovník, Dračí krev, ad. Tyto esence užívám v podobě tinktur či esenciálních olejů zvlášť. Ale o tom někdy příště 🙂